понеділок, 31 грудня 2018 р.

Урок з української літератури Тема. Дмитро Павличко «Де найкраще місце на землі»

 

Урок  з  української літератури

Тема. Дмитро Павличко «Де найкраще місце на землі». Прислів’я, приказки та народна мудрість про Батьківщину

Мета:

 - виховувати почуття патріотизму, національної гідності, любові до рідної землі, до України, пошану до свого народу, почуття відповідальності за долю своєї держави;

- розвивати громадську свідомість, пізнавальні інтереси, пам'ять, логічне мислення, творчу уяву, усне зв’язне мовлення;

- удосконалювати навички виразного читання поезій, поглибити знання учнів про українських поетів

Тип уроку: засвоєння нового матеріалу

Хід уроку:

Організаційний момент

ПРИВІТАННЯ:

Стали рівненько

Посміхнулися один одному

Привіталися із гостями

Сіли і починаємо працювати

Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

Правила, за якими ми працюємо на уроках української літератури:                            

Виразно читаємо,

Чітко слова промовляємо,

Мову та творчість свою розвиваємо.

Корекційна робота             

Бесіда:                                                   

-         Яка зараз пора року?                    

-         Скільки місяців має осінь?

-          Який зараз місяць?                        

-         Що ви знаєте і можете розповісти про листопад?

-         Увага на екран: завдання – прочитайте правильно прислів’я про осінь       

-         Діти, а які ви ще знаєте прислів’я про листопад? (робота з картками-підказками «Прислів’я про листопад»)

-         А як в народі називають листопад? (Падолист, напівзимник)

Послухайте, діти, який віршик я вам прочитаю

-З далекого краю, з далеких світів

Журавлик додому на крилах летів .

Минав океани, ліси і моря,

Вдивлявсь крізь тумани:

- Чия це земля?

Чиї це долини, чиї це луги,

Чию це калину гойдають вітри?

Впізнав Батьківщину:

- Моя це земля, моє тут гніздечко і мова моя!

Вчитель: Бачите, любі діти, не тільки у нас з вами є батьківщина, а й у птахів теж вона є!

- А що ж таке Батьківщина, що означає це слово?

Словникова робота:

Батьківщина (у широкому розумінні) – це країна, де ти народився, Україна (пишеться з великої букви); батьківщина (у вузькому розумінні) – це місто, село, селище, де ти народився, де живуть твої батьки, де живеш ти (м. Куп’янськ, с. Вільшани…)

- От і ми з вами як той журавлик будемо подорожувати над нашою рідною Батьківщиною – Україною.

 (відео «Україна – моя Батьківщина)

  Актуалізація опорних знань

1.   Перевірка домашнього завдання.

 Бесіда                                                   

Ми з вами на уроках української літератури зараз вивчаємо тему «Усна народна творчість». Які різновиди усної народної творчості ви знаєте?          

▼ Що ви вже знаєте про прислів’я та приказки? – це різновид української народної твор­чості.                

▼ Хто є автором прислів’їв та приказок? - народ

▼ Які ви знаєте прислів’я? – про пори року, про добро, про дружбу, про Батьківщину

 - Сьогодні ми з вами продовжимо    знайомство  з прислів’ями та приказками, а саме  про Батьківщину

- Давайте пригадаємо, які ми вже знаємо прислів’я та приказки про Батьківщину

Робота з картками-підказками (учні, користуючись картками читають приказки про Батьківщину)

  Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності

-Тема сьогодняшнього уроку «Дмитро Павличко «Де найкраще місце на землі».

Прислів’я, приказки та народна мудрість про Батьківщину»    

-Сьогодні на уроці ми будемо удосконалювати вміння швидко орієнтуватися в книзі; розвивати логічне мислення, творчі здібності, збагачувати словниковий запас; формувати читацькі інтереси. Розвивати навички свідомого, виразного читання, вміння зв’язно висловлювати свої думки. Розширювати і поглиблювати поняття громадянськості, де навчимося буди свідомими громадянами України і її патріотами.

Асоціативний кущ:

Коли ви чуєте або вимовляєте слово БАТЬКІВЩИНА, що ви уявляєте? (на партах в учні картки-підказки )

Учні на дошці викладають кущ

-Робота з картками……….

Склади прислів’я:   картки……

Батьківщина – мати,

 земний рай

 Рідний край —

 умій за неї постояти.

 Всюди добре,

 своя сторона. 

 Кожному мила...

 а дома найліпше. 

 Без калини немає..

 немає людини. 

  Без Батьківщини

 України

 Можеш вибирати друзів і дружину,

 як соловей без пісні.

 Людина без Вітчизни,

 вибрати не можна тільки Батьківщину

Фізкультхвилинка:

«Пісня про Україну» Оленка Данилець  

  Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

Робота з підручником.

Вчитель: відкрийте на с.35, послухайте вірш Д.Павличка «Де найкраща є земля» (вчитель читає виразно вірш)     

Словникова робота: явори –це……..        

                                   став   - це……..

Читання вірша учнями: - по черзі (по 1 куплету), повністю, парами,……………….

Відповіді на запитання до вірша:

- на думку автора , де найкраща земля ? (там, де ти народився)

 -як зветься те місто, де ти народився? ( Батьківщина)

- яку країну ми називаємо Батьківщиною? (Україну)

- чому Батьківщина найкращий край?

- як про тебе піклується Батьківщина – Україна?

- продовжити рядочок з вірша…… с.35

Підсумок уроку

Вчитель.

Пам'ятайте, діти! Ми завжди повинні нести іншим світло любові й доброти.

Нехай існує істина стара -

Людина починається з добра.

 

 Вчитель. Наша держава несе всім світло мира, любові, добра і злагоди. Ми, українці, ідемо в світ радими від того, що маємо свою державу, волю, рідну мову. І кожен із нас пов'язує свою долю з Україною. Буде багата держава, будемо краще жити і всі ми.

Рефлексія

І так давайте підведемо підсумок нашого уроку

 Скажіть:

- З яким настроєм ви закінчили урок? (з гарним).

-Про що йшла мова на уроці? ( про Батьківщину).

 якими твором ми познайомилися ? (з твором Дмитра Павличка «Де найкраще місце на землі»).

- Про які твори усної народної творчості ми з вами сьогодні говорили?  (про прислів’я).

- Які прислів’я ми сьогодні на уроці пригадали? (про листопад, про Батьківщину).

Вчитель. Наш урок завершується. Перед вами велике, неосяжне зоряне небо України. Вивчайте його, бо багато на небі зірок, а значить, багато шляхів, щоб стати справжнім патріотом, гідним громадянином України, та знайти своє щастя. Мені сьогодні було дуже приємно з вами працювати, ви всі дуже старалися. Спасибі всім вам за увагу і за урок!

- Хай вам, любі діти та гості сонечко сміється,

А погане - хай минеться.

Хай щастить вам, діти, всюди! Хай ростуть з вас добрі люди!

Домашнє завдання:   А зараз кожен із вас подумає, прислухається до свого серця і скаже, і запише у зошиті  заповітні і щирі слова про Україну. Яка наша Батьківщина?

(Діти думають і добирають слова, наприклад: мила, дорога, славна, рідна, свята, чарівна, чудова тощо)

Пісня «Про Батьківщину та патріотизм»

1 коментар:

  1. Доброго дня! Пропонуємо віртуальну виставку бібліотеки БДПУ до Дня Незалежності України! https://library.bdpu.org.ua/informatsiyno-navchal%ca%b9na-diyal%ca%b9nist%ca%b9/virtualni-vistavki/den-nezalezhnosti-ukrainy/

    ВідповістиВидалити